Po roce jsme se již po třetí vydali za lezením do Chorvatské Paklenice, letos se počet účastníků výletu rozrostl na 15 členů. Plánovaný odjezd byl v sobotu v 6:00, s mírným zpožděním jsme vyjeli na 760 km dlouhou cestu do Starigradu, kde jsme měli zajištěné perfektní ubytování, za super cenu v již námi 2x navštívených apartmánech. Letošní cesta byla náročná, skoro 2 hodinové zdržení u Slovinsko / Chorvatských hranic ve 30 stupňových vedrech se podepsalo na z původně plánovaných 8 hodin v autě na cca 10:30…

Po příjezdu na ubytování proběhlo vynošení všech zavazadel, naplnění ledničky k prasknutí, vypadalo to, že tu budeme 14 dní (kéž by 🙂 ) a následný úprk na procházku k moři ke zřícenině majáku. Po západu slunce jsme se vrátili zpět a u probíhající večeře se domlouval plán na první den lezení. Letos krom již ostřílených lezců se s námi vydali i tací, co si skalní lezení plánovali vyzkoušet poprvé. Vzhledem k perfektně zajištěným cestám s nízkou obtížností si lezení patřičně užili i ti co se báli nejvíce 🙂

Každý den jsme se snažili vstávat velmi brzo, tak abychom byli co nejdříve u skal a stíhali tak lezení ve stínu za teplotně příjemných podmínek. Přes poledne jsme se vraceli zpět do apartmánů, připravili oběd pro všechny a po obědě se šli zchladit do moře. To vzhledem k velmi chladnému a deštivému květnu nemělo po celou dobu pobytu více jak 20 stupňů. Odpoledne po 16 hod. jsme se vydávali znovu do skal a lezli na sektorech, které ráno byly vystaveny přímému slunci, ale v odpoledních hodinách už ve stínu. Večer pak u společné večeře plánovali další lezecký, pro někoho i turistický den s výlety na různá zajimavá místa.

Co se týče lezení samotného, vápencové skály v národním parku Velká Paklenica nabízí nespočet krásných cest ať už sportovního, velmi dobře zajištěného charakteru, tak i pro vyznavače tradičního lezení obtížné vícedélkové linie na vrcholy kaňonu. Z toho důvodu jsme byli v této oblasti po třetí, protože pořád je tu co lézt a objevovat a každý si může najít to své oblíbené. Myslím, že to rozhodně nebylo naposled, co jsme se vydali lézt do Chorvatska 🙂

více v přiložené fotogalerii pod článkem.

Roman

 

Chorvatský vápenec po třetí …