Oddíl byl založen v roce 1968 pod záštitou Sokolu Náměšť nad Oslavou. Jedněmi z prvních členů byli Standa Vršek, Tonda Kavka, Chládek, Láďa Kolbábek, Míra Smutný, Dyntar st., bratři Svobodovi, z ženské populace Marie Šimůnková. O něco později přišel do oddílu Houser, Horák, Pavel Janík. V letech 1975-77 nastupuje mladá generace – Honza Filip, Pavel Machovec, René Javorek, bratři Cahovi. Špatná organizace v následujících letech téměř zapříčinila rozpadnutí oddílu, jehož vedení se v roce 1979 ujímá Milan Handlíř a Míra Smutný.

V lednu roku 1980 přechází oddíl do ČSTV Třebíč do sloučeného oddílu TJTL. V té době měl pouhých 6 členů – Milan Handlíř, Jiří Caha, Bohumil Caha, Pavel Machovec, Jan Filip, Tonda Kavka. Od roku 1981 se členská základna rozšířila na 14 členů a tento počet se postupně zvyšoval až na téměř 50.

V roce 1990 oddíl odchází z TJTL a pod novým názvem TJ Alpin Třebíč se stává samostatným subjektem. Díky nové době, tedy hlavně rozvoji podnikání, ztratil většinu členů. Po neshodách s ČSTV v roce 1996 z této organizace odchází. Do oddílu postupně vstupují noví členové, ale hlavní příval členů nastal v roce 1996, kdy Bohumil Caha a Petr Chmel nechali postavit lezeckou stěnu.

Během éry TJ Alpin se ve funkci předsedy vystřídali tito členové: Chládek, Smutný, Jeník, Handlíř, Caha, Konečný (dosud). Nejdéle sloužícím předsedou byl Bohumil Caha (15 let).

Tímto skromným shrnutím historie TJ Alpin se omlouvám všem, na které jsem si nevzpomněl, i za možné nepřesnosti. Není v mých silách si zapamatovat všechny podrobnosti za téměř 40 let historie mého členství v oddíle, a starých členů už se nejspíš nezeptám.

Autor: Bohumil Caha

Tak trochu z historie TJ Alpin Třebíč