Dny 8. – 22. 10. 2019 jsme strávili na řeckém ostrově Kalymnos, který je přezdívaný jako lezecký ráj. A skutečně. Je to skvělé místo, kde si zaleze opravdu každý. 

Vyrazili jsme autobusem z Brna do Vídně a odtud letadlem na Kos. Z letiště Kos, jezdí autobus do přístavu Mastichari, ale nechtělo se nám čekat 2 hodiny, tak jsme nasedli do taxíku. Z přístavu Mastichari, jsme jeli trajektem na Kalymnos (přístav Pothia). Tady nás zavalili taxikáři, kteří nás odvezli na hotel. Na hotelu nám majitel zavolal „týpka“ přes skútry, který nás zavezl do své půjčovny a půjčil nám skútr, ale příště si půjčíme skútr přímo v přístavu Pothia. Je to lepší a výhodnější.

Na Kalymnosu se setkáte s kvalitním vápencem, který je místy ostrý, ale vždycky pevný. Najdete zde převislé oranžové a bílé skály s krápníky, kolmé stěny s kapsami a dírami, a také položené šedé plotny tvarované deštěm. Skála je místy velmi hladká a někde neobyčejně hrubá a ostrá (sintry). Některé cesty často kombinují všechny tyto charaktery skály. Většina cest jsou jednodélky 20 – 40 metrů vysoké, ale je tu i poměrně dost vícedélek. Cesty jsou velmi dobře zajištěné nýty přibližně po 2 metrech se slaňovací karabinou (případně dvěma) na topu. Na lezení tu stačí 15 expresek a ideální je 80 metrové lano. Je zde mnoho lezeckých sektorů a přibližně 3400 cest a přibývají nové, proto je dobré mít s sebou nejnovější vydání lezeckého průvodce. V průvodci najdete mnoho užitečných informací: obecné informace o Kalymnosu a jak se na něj nejlépe dostat, mapa Kalymnosu a jednotlivých lezeckých sektorů, jak se dostat k jednotlivým sektorům, jak je daný sektor vytížený lidmi, skvělé obrázky a popisy cest a mnoho dalšího. Pro nás byla velmi užitečná informace o stínu, protože lézt na přímém slunci, nás vyčerpávalo dvojnásob, proto jsme další dny upřednostňovali sektory, které jsou většinu dne ve stínu.

Když jsme vyrazili lézt na nějaký sektor, bylo příjemné toho po pár hodinách nechat a jít do nějaké pěkné taverny na oběd, a pak buď pokračovat v lezení ať už na stejném místě nebo popojet jinam anebo toho pro daný den nechat a jít třeba na pláž. Kalymnos má hezké oblázkové pláže, kde můžete odpočívat a určitě stojí za to vyzkoušet šnorchlování a potápění. Typů na výlety a aktivity je více, většinu z nich najdete v průvodci, anebo na internetu, popřípadě se klidně zeptejte nás.

Naším triumfem byla cesta Remeber Wadi Rum (6c, 25 m) v sektoru Main Wall. Stará, ale krásná, krápníková cesta, kterou jsme lezli 12. den, již s mizivými známkami kůže na prstech :-D. O těžší cesty jsme se pokoušeli jen zřídka a formou top rope (z vedlejší cesty). Nejčastěji jsme lezli 6a až 6b+. Byli jsme na Kalymnosu 14 dní a co se lezeckých cest týče, tak jsme byli jen na zlomku z nich a už vůbec jsme se nestihli zajet podívat na blízký ostrov Telendos, kde jsou další lezecké sektory. Člověk se sem může vracet celý život. Pevně věříme, že se sem ještě vrátíme.

Nakonec by Vás možná zajímalo, kolik nás to všechno stálo:

CESTA tam a zpět (autobus, letadlo, taxi, loď) 10 694 
UBYTOVÁNÍ  8 500
SKÚTR na každý den 3 640
BENZÍN 923
POTRAVINY (s sebou, snídaně, svačiny, večeře) 4 212
JÍDLO v restauraci (většinou oběd nebo večeře + pozor na drahé pivo cca za 80 korun!) 6 617
OSTATNÍ (suvenýry, opalovací krém, brýle, náplast…) 1 716
CELKEM 36 302

Lída a Štěpán Ježkovi

Kalymnos