Začnu jako začíná v poslední době mnoho článků. A to tím, že vyzdvihnu jaké výhody má zakáz cestovat do zahraničí. A i já napíšu jak je skvělé poznávat dosud nepoznaná místa v ČR. Pro mě a mé spolulezce se pro tentokrát stalo tím místem údolí Vltavy v okrese Příbram.

Naše první zastávka byla u Kamýku nad Vltavou a to přesně v oblasti Lomy nad Velkou. Jsou to staré lomy, které jsou osazeny borháky a nýty. Skály jsou hned nad silnicí což zaručuje dostupnost do pár minut. My jsme zalezli jen na Borové věži pak začalo pršet. Tato oblast nabízí 116 sportovně odjištěných cest různých obtížností a určitě stojí za to se k ní podívat.

Nastalou situaci jsme využili k prozkoumání další oblasti a to byly Skály u Velké. Zde byl zákaz lezení do 31.5. což byl taky den, kdy jsme tu byli. Tato oblast ve mě vzbudila největší zájem se opět vrátit. Je tu 228 odjištěných cest takže se dá vracet i opakovaně. Co se týká dostupnosti tak ta je horší. Skály jsou přímo nad řekou a přístupových cest k nim je více. My jsme zaparkovali u božích muk nad obcí Velká a přes louku jsme se vydali ke skalám cca 15 min. 

Další oblast, kterou jsme navštívili byl lom u obce Něčín. Sem nemá cenu moc zajíždět. Oblast je dosti malá nějakých 21 cest a význam by měla jen v létě jako kombinace lezení a koupačky v lomu. My jsme se tam podívali jen díky tomu, že jsme odtud kousek byli na obědě.

Poslední oblast dne byla Roviště. Opět větší oblast s 252 cestami. My jsme opět prozkoumali jen zlomek toho co Roviště nabízí. Protože už bylo k večeru a měli jsme na další den cíl prozkoumat ještě jedno místo.  Nic méně věci jsme s sebou měli, skály po dešti byly docela oschlé a tak jsme vyzkoušeli pár cest na Monolit. Dojmy z lezení byly dobré, ale shodli jsem se na tom, že klasifikace je tu trochu tvrdší. Prostě a jasně ty pětky byly těžký. 

Druhý den. Dorazili jsme do Jickovic. Tuto oblast bych doporučil především vyznavačům klasického lezení nebo o dost lepším lezcům než jsem já. Skály jsou tu odjištěny jen hodně zřídka. Zato charakter skal, který je tvoře především spáramy a puklinamy, umožňuje dobré a bezpečné odjištění. V podstatě bych to doporučil všem, kdo se chce naučit práci s jištěním všeho druhu od vklíněnců po frendy. Ještě bych chtěl dodat, že skála je velice kompaktní.

 

Martin

 

Co jme vylezli:

Pepa B. a Honza Š.                                                                     Tomík a Marv             

Lomy pod Velkou: Botová věž  

– Prastará 3                                                                                 – Detonátor 5 

– Mašlička 4                                                                                – Hej rup 6 

– Hej rup 6                                                                                   – Včelí bouře 7- 

Roviště: Monolit

– Já chtěla krém 5                                                                      – Zakázaná cesta 5

– Zapomenutá 6-                                                                        – Karavana 5+

 

Vltavská žula