Naše lezecká dovolená začíná 12. ledna. Před půl třetí ráno, se rychle scházíme ve Znojmě a rozdělujeme si vybavení. Nasedáme do auta a vyrážíme směr Vídeň. Auto pak necháváme u společnosti Panda Parking, kde nás týden parkování vyjde na 100 EUR. S těžkým batohem, a ještě těžšíma očima se vydáváme na pětihodinový let.
Po přistání na Tenerifském letišti, krátce před jedenáctou dopoledne, si vyzvedáváme objednanou dodávku. Naše první kroky po přistání vedou do základny místních lezců „Climbing House“ ve vesničce Arico. Tady za 32 EUR kupujeme lezeckého průvodce, který nás provede místními lezeckými oblastmi.
Fasnia (1. den)
Po dlouhém letu a krátkém spánku se necítíme v plné síle. Zvažujeme, jestli vůbec vyrazíme lézt. Nakonec volíme oblast Fasnia, která nám přece jen slibuje zajímavé lezení. Fasnia byla původně boulderingová oblast, kterou místní borci postupně přetvořili na místo s více než 60 sportovními cestami. S výškou do 20 metrů jsou cesty kratší, ale přesto výzvou. Lezeme cesty:
- La Visionaria 6a
- Donde estas tas tas 6b+, úzká, šikmo ubíhající spárka, kterou musíme pokořit na sokolíka.
- Chimeneamela 6b+, další spára, tentokrát s dost nepříjemným dolezem.
- Cabeza de perro 6c+, vůbec první cesta, která byla ve Fasnii vylezená. Plotnové lezení končí technickým cruxem ve vrchní části po malých chytech.
Když už pomalu padá tma, vracíme se zpátky do apartmánu, kde posíleni místním vínem vybíráme oblast na další den.
Guaria (2. den)
Většina lezeckých oblastí se nachází v kaňonech na jihovýchodu ostrova. To však neplatí oblasti Guaria, ta je situována na západu ostrova v chráněném přírodním parku. Guaria poskytuje domov některým ohroženým druhům, jako je sokol Šahin, a proto je lezení v některých sektorech během roku časově omezeno.
Guaria disponuje více než stovkou cest, z nichž některé přesahují 35 metrů. Část cest je bez fixního jištění a leze se ,,po vlastním‘‘. Cesty jsou orientovány na jih a dost do nich praží slunce, stínu tu moc není. Na rozlez dáváme cesty:
- Transiberiana 6b
- El aspolon Walker de Guaria 6b+
- El poder del invasor 6b
Pak jdeme do cesty Comando 25 7a. Čím výš, tím jsou menší chyty a obtížnost graduje. Cvakání štandu je kvůli natečenému předloktí a mizerným nohám za trest.
El Rio (3. den)
El Rio je starší oblast založená na přelomu milénia ve vyschlém korytě nad přehradou. El Rio si dodnes udržuje svoji reputaci díky kvalitním cestám. Z více než 100 cest všech obtížností si tu vybere každý. My lezeme v sektoru Presa, který je hned u vstupu od parkoviště.
- La Rumbosa 6a
- En busca y captura 6a+
- Vente paca 6a+
- Legalidad vigente 6b+
Všechno jsou to cesty v kompaktních plotnách plné pěkných kroků
Po nich přichází výzva v podobě Doble turno 7a+. Cesta nás upoutala pohledem už při příchodu do oblasti. Už samotný nástup, který je po malých lištách, dá dost zabrat. Pak cesta pokračuje šikmo ubíhající spárou do plotny, kde je chytů poskrovnu. Naštěstí jsou mezi těžkými kroky i místa kde se dá sklepat.
Na dolez dáme cestu Al pil pil 6B, která je sice kratší, ale o to intenzivnější.
Planeta Zarza (4. den)
Planeta Zarza je menší lezecká oblast s cestami o délce do 25-ti metrů. Tato oblast nabízí příjemné prostředí se stěnami orientovanými jak východ, tak na západ, takže se dá kdykoliv během dne najít cesta ve stínu. Na rozlez lezeme, cesty vyrovnané obtížnosti:
- El grandote 6a
- La controversia 6a+
- El rubio y la Toyota 6b+
- Silverback gorila 6b
Dál lezeme:
- A simple vista 7a, začátek se leze po malých chytech v plotně, pak je místo na odpočinek a začíná silový crux v otevřené prasklině se špatnýma nohama.
- La huella de Dacil 6c, nejhezčí cesta toho dne. Na začátku je potřeba překulit se přes hranu na rampu, která se narovná do plotny. Plotna se nejprve leze s pravou rukou ve spáře na sokola a pak čistě plotnou do štandu.
- Jako poslední zkoušíme cestu Guajolote 7a, první tři presa jsou zadarmo. Pak ale začíná nejtěžší místo cesty, kde je třeba nasednout pod převis, a vzít převis ,,na medvěda’‘ po špatných bočo-chytech. Tenhle krok opadáme a cestu bohužel nevylezeme.
Restday (5. den)
Trek Camino de Roque Bermejo
Po silnici vedoucí parkem Anaga se dostáváme do vesničky Chamorga, ve které je startovní bod našeho treku. To celému výletu dodává punc divokosti a krásy. Trek začíná intenzivním výstupem po stezce nad vesnicí, která nás zavede k vyhlídce a skalnímu útvaru Roque del Pilón. Od Pilónu se jde vcelku po rovině až k ruinám Casas Tafada.
Pokračujeme chvíli lesem a pak cesta začíná klesat k pobřeží. Zhruba v těchto místech budete mít nejlepší výhled na několik skalních útvarů / ostrůvků v moři, které jsou symbolem severní části parku Anaga, a jdou vidět až z vesnice Punta del Hidalgo. Ve chvíli, kdy při sestupu k pobřeží před sebou uvidíte maják Faro de Anaga, si pořádně namažte pod koleny. Začíná nekonečný sestup po prašné klikaté stezce.
Samotný maják byl zavřený, a tak jsme se alespoň osvěžili v moři, snědli malou svačinu a dali si výtečnou kávu, kterou nám uvařil pán v místním občerstvení. Tím se nám vrátila potřebná energie na zpáteční cestu.
Poslední úsek treku se táhne do nekonečného kopce, a je nejnáročnější jak z hlediska času, tak z hlediska námahy. I tak je to ale krásná část, během které stoupáme kaňonem Barranco de Roque Bermejo, oceán máme za zády a nikde není živá duše.
Po příchodu k autu jsme zralí se opět vykoupat v moři. Sedáme do dodávky a vracíme se po klikaté cestě krásnou Anagou zpět. Tentokrát se už trápí jen vypůjčená dodávka.
Délka okruhu 9,25 km, celkový výstup 735 m, čas 3 hod.
Capricho (6.den)
Capricho je vůbec první oblast sportovního lezení na ostrově. Oblast se nachází v blízkosti vrcholu sopky Teide v nadmořské výšce 2000 m n.m. Díky této poloze je Capricho obklopeno unikátním prostředím připomínající jinou planetu. Sytě oranžové skály jsou silně zerodované, a vytvářejí bizardní tvary plné dutin a výčnělků.
Auto necháváme na turistickém parkovišti poblíž motorestu a vyrážíme po červené stezce do skal.
Sektor Fraggel rock aneb. selfíčko s Teide
Lezeme z obou stran věže v sektoru Fraggel rock, který je díky své pozici ideální pro focení. Odměnou nám jsou fotky s vrcholem Teide pod azurovým nebem:
- Bobo 6a
- Lavatropfen 6a+
- Eigerband 6b
Pak se přesouváme o pár metrů výš do sektoru Rambo, kde lezeme Chapita lejana 6c. Cesta vede v mírném záklonu s vyrovnanou obtížnosti cca. 6b. Těžké místo je až přímo pod štandem, kde je potřeba se natáhnout z malé lišty až za hranu. Jako poslední navštívíme ještě sektor Sexta dimension, kde lezeme cesty:
- Sabrasatila de masacre 7a, 35 m dlouhá linka v mírném převisu.
- Siglo XXl 6c, s těžkým místem hned na začátku.
- La alfombra voladora 6a, a La linea magica za 6a, kde pořádáme závody v rychlo-lezení.
Zona Zero (7.den)
Trip zakončujeme v zóně Zero. Ta vznikla za účelem pořádání lezeckých závodů, a následně byla doplňována o další cesty. Oblast nabízí lezení v plotnách a částečně převislých profilech. Cesty dosahují délky až 40 m a leze se hlavně po malých lištách. Materiál je kompaktní, a od ostatních oblastí je více ,,vyleštěn‘‘ od vody, která zde v minulosti proudila.
V této oblasti jsme lezli cesty:
- Neurosis colectiva 6a+
- El camino de los ingleses 6b+, 35 m plotnového lezení po lištách.
- Matacán 4 6b.
- Specialiced 6c, silová spárka na sokola, s výlezem do mírně položené plotny.
- Placa A5 7a, plotna po natočených lištách s delikátními stupy. Prsty už máme ale olezené a nejtěžší místo bohužel opadáme, holt šestý den lezení je znát…
- La fisura 6b, třicetimetrová linka s prasklinou v koutu, která se leze kompletně po vlastním. Tento odvážný počin má na svědomí Martin, který ji ukázkově přeběhl.
Shrnutí
Obecně vzato lezení na Tenerife hodnotíme kladně. Skály jsou rozmanité a kompaktní. Místními lezci, tu a tam přilepí nějaký chyt, a udržují tak cesty v dobré kondici, akorát na některých nýtech se už podepsala sůl z moře.
Díky stálému klima se zde dá lézt během všech ročních období. Lezení bych doporučil spíše pokročilejším lezcům, v některých oblastech jsme měli problém najít lehčí cesty na rozlez.
Tenerife pak nabízí i spoustu dalších aktivit např.:
Teide National Park a sopka Teide
Nejvyšší hora Španělska (3 718 m) a aktivní sopka. Teide je jedním z nejikoničtějších přírodních symbolů Tenerife a nabízí dechberoucí výhledy, unikátní krajinu a možnost výletu lanovkou nebo pěšky na vrchol.
Loro Park
Světově proslulý zoologický a botanický park. Kromě toho, že je domovem pro tisíce zvířat, je Loro Parque také známý svými ochranářskými aktivitami a fantastickými show (delfíni, kosatky, papoušci).
Masca Valley
Malebná horská vesnice v hlubokém údolí, která je známá svou přírodní krásou a historickým významem. Pro turisty je to ideální místo pro pěší turistiku a objevování tradiční kanárské architektury.
Los Gigantes
Impozantní útesy, které se tyčí nad oceánem. Tyto obrovské útesy jsou jedním z přírodních divů Tenerife.
Pláže Playa de las Teresitas
Tato pláž je považována za jednu z nejkrásnějších na Tenerife, s nádhernými výhledy a klidným prostředím.
Siam Park
Jeden z nejlepších vodních parků v Evropě. Pokud hledáš zábavu a dobrodružství, Siam Park je ideálním místem.
Cueva del Viento
Nejdelší lávová jeskyně v Evropě, která vznikla sopečnou činností, je fascinujícím místem, kde můžeš prozkoumat podzemní svět Tenerife.
La Laguna
Historické město a bývalé hlavní město Kanárských ostrovů. La Laguna je na seznamu UNESCO a nabízí nádhernou koloniální architekturu, úzké uličky a kulturní památky.
Každé z těchto míst nabízí unikátní zážitky a umožňuje lépe poznat krásy a kulturu Tenerife.
Franta